Home » Haberler » Bakanlık açıkladı! Pedagojik formasyon, yüksek lisans programına dönüşecek!

Bakanlık açıkladı! Pedagojik formasyon, yüksek lisans programına dönüşecek!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan “Pedagojik formasyon kalkıyor mu?” sorusuna yanıt geldi. Daha önce sertifika programı olarak uygulanan ‘pedagojik formasyon’ bundan böyle yüksek lisans programı haline getirilerek, Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı’ olarak uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan eğitime ilişkin yenilikler büyük merak uyandırdı. Öğretmen adaylarının ne çok merak ettiği sorulardan biri “Pedagojik formasyon kalkıyor mu?” sorusu oldu. Yeni düzenlemeye göre pedagojik formasyon kalkamayacak ama bazı değişiklikler yapılacak. Sertifika programı olarak uygulanan “pedagojik formasyon” yüksek lisans programı haline getirilerek, “Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” şeklinde uygulamaya alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan bilgilendirmede, “Daha önce sertifika programı olarak uygulanan ‘pedagojik formasyon’ bundan böyle yüksek lisans programı haline getirilerek, Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı olarak uygulanacak” ifadesine yer verildi.

Bu kapsamda Yüksek lisans programı eğitiminin içeriği, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan iş birliği ve koordinasyon çerçevesinde belirlenecek. Uygulama, yüksek öğretim kurumlarının ilgili enstitüleri tarafından il milli eğitim müdürlüklerinin desteğiyle yürütülecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.